Moduł kategorii w każdym systemie (nie tylko CMS) pozwala na uporządkowanie wegług jakiegoś kryterium gromadzonych danych. W przypadku systemów zarządzania treścią naszymi danymi są materiały w postaci artykułów. To one wkładane są do poszczególnych kategorii tematycznych. Zdarzają się oczywiście przypadki, w któych dowolny artykuł związany jest z kilkoma tematami jednocześnie. Rozwiązanie takich problemów zapewniają zaawansowane systemy zarządzania treścią. Wiele jednak stron nie potrzebuje takich narzędzi. Ich struktura jest bardzo prosta.
Kolejną rzeczą dotyczącą katalogowania jest maksymalny poziom zagnieżdżenia struktury. Co to oznacza? Zacznijmy od początku. Struktura danych w praypadku kategorii często przybiera postać drzewa. Każde drzewo zbudowane jest z gałązek, a łączą je tzw. węzły. Maksymalny poziom zagnieżdżenia to liczba mówiąca o tym jak dużo trzeba pokonać takich węzłów żeby dostać się od głównego korzenia do najbardziej oddalnego liścia. Wiele systemów zapewnia ograniczony poziom zagnieżdżenia zaimplementowany na stałe w systemie. Często barierą jest sposób przechowywania struktury takich kategorii w bazie danych. W tym systemie SCMS - Pro poziom zagnieżdżenia struktury jest nieograniczony. Natomiast kategorie w systemie zarządzania treścią SCMS-Lite zostały spłaszczone do jednego poziomu. Ma to sporo swoich zalet szczególnie w przypadku prostych stron internetowych. Podobnie w przypadku obsługi, ułatwia to pracę wszystkim użytkownikom odpowiedzialnym za utrzymanie strony iternetowej. Kategorie w systemie zarządzania treścią pozwalają katalogować wszystkie zasoby umieszczone w naszym serwisie internetowym. Dzięki czemu, wyszukiwanie dowolnego artykułu może okazać się dużym ułatwieniem, zarówno dla nas (edytorów i administratorów) jak również osób odwiedzających naszą stronę internetową.
Aby ułatwić zarządzania opracowałem mechanizm budowania różnych grup menu na ich podstawie. W parametrach systemu określane są grupy menu. Kod każdej grupy musi zaczynać się od znaków: menu_item_[kod]. Jedna z grup menu powinna posiadać kod: menu item nomen, daje ona możliwość budowania kategorii, którch strony początkowe i artykuły nie są prezentowane w żadnym menu. Podczas tworzenia lub edycji właściwości kategori możemy zmienić oprócz nazwy rónież grupę menu, do której ona należy.
Dodatkowo do każdej kategorii przyporządkowny jest adres url. Jest to wpisując tam np.: "test", nasze artykuły będą dostępne pod adresem zbudowanym następująco: http://www.scms.net.pl/test/.... Można zauważyć, że każda kategoria powinna posiadać unikatowy taki adres, a jedna z nich powinna posiadać pusty aby nasza strona była dostępna również pod adresem http://www.scms.net.pl/index.html.
Jeżeli chcemy w menu zamieścić link do jakiejś innej strony to wystarczy dodać kategorię z przekierowaniem ustawionym np.: "http://www.google.pl".