SCMS w wersji Lite

SCMS-Lite jest systemem rodziny CMS (zarządzania treścią) w wersji uproszczonej w stosunku SCMS-Pro. Posiada ograniczone możliwościdocument jeżeli chodzi o automatyzację takich modułów jak galeria, aktualności, księga gości czy też komentarze do zdjęć. Oczywiście nie jest na tyle ograniczony, żeby nie dało się takich udogodnień wprowadzić. Takie rozrzeszenia (plugin), należałoby samodzielnie utworzyć. Do takich celów zalecana jest wersja SCMS - Pro. Wersja SCMS Lite zapewnia możliwość zarządzania stroną jedynie na poziomie artykułów oraz kilku grup menu. W ramach artykułu można osadzić galerię tworzoną automatycznie na podstawie plików *.jpg umieszczonych wodpowiednim folderze publicznym na serwerze. Właśnie dzięki ograniczonym możliwościom SCMS stał się prostym w obsłudze systemem zarządzania treścią.

mydocumentsW systemie zarządzania treścią SCMS jest również możliwe tworzenie struktury przechowywania katalogów, ta jednak jest spłaszczona do jednego poziomu. W przypadku zastosowania do prostych stron taka struktura jest zupełnie wystarczająca. Tworzenie takiej struktury przypomina układanie klocków, do których wkładane są poszczególne artykuły. Każdy klocek może być jednocześnie pozycją w jednym z grup menu strony. Oznacza to, że tylko jedną operacją dokładamy kategorię wraz z linkiem na stronie. W strukturze ("klockach") może być zawartych oczywiście wiele artykułów.

Grupy Menu jakie możemy tworzyć w SCMS - Lite na stronie i nimi zarządzać zależą wyłącznie od samego szablonu. Jednakże musi być dostępna co najmniej jedna grupa i oczywiście możemy ich tworzyć dowolną ilość.

advancedsettingsZ poziomu platformy SCMS - Lite możemy również zarządzań niektórymi ustawieniami, takimi jak:

  • stan licznika
  • rozmiar zdjęć i ich miniatur na stronie oraz opisu
  • nazwy grup menu
  • informacje dot. strony takie jak autor, opis czy też słowa kluczowe

Na potrzeby administracji stroną, możemy założyć dowolną liczbę kont użytkownikom, którzy będą mieli prawo do modyfikacji treści serwisu lub jego administracją, stąd też mamy dostępne dwa profile: edytor i administrator.

Systemy zarządzania treścią z serji SCMS są na tyle rozbudowane, iż zapewniają łatwą obsługę z wykorzystaniem pełnych możliwości.

System zarządzania treścią SCMS - Lite daje możliwość tworzenia strony internetowej, w której wszystkie podstrony mają swój predefiniowany adres url. Każdy adres do artykułu składa się dwóch części gdzie każda z nich oddzielona jest znakami /. Pierwsza to kategoria, a druga to artykuł jaki oglądamy. Zwróćmy uwagę, że na stronie internetowej każdy artykuł musi mieć swój unikatowy adres url w ramach kategorii. Dzięki możliwości ręcznego nadawania każdej kategorii oraz artykułom unikalnego adresu oraz zastosowanemu mechanizmowi rewrite, przeglądanie strony przez internautę sprawia wrażenie przeglądanie statycznej strony tworząnej przez dedykowane narzędzie np.: Pajączka, FronPage lub innego.