Co to jest?

Na początku omawiania drzew a właściwie sposobu ich przechowywania i przetwarzania w bazach danych zamieszczam schemat przykładowego drzewka na podstawie, któego będę starałsię przybliżyć tę tematykę. tree_data_baseMamy tutaj proste drzewo którego chyba nie muszę tłumaczyć.

databaseNa początek opowiem po co wogóle są drzewa i co to wogóle jest? Otóż drzewa są to struktury danych za pomocą, możemy przechowywać różne informacje. Jednym z przykładów może być struktura w rodzinie lub nawet w firmie innym struktura katalogów na dysku twardym. Takich drzewk spotykamy na codzień bardzo wiele. Często nie zdajemy sobie sprawy, że to co nas otacza może być drzewem. Analizując jakiekolwiek struktury danych często na myśl mi przychodzi fragment wykłądu z programowania w C++ dotyczącego właśnie struktur danych, na którym to omawialiśmy specyficzny przykład drzewa, a właściwie tego co na nim się znajduje. Ironiczność drzewa polegała na tym, że na jego gałęziach umieszczone były stringi (co kolwiek małoby to znaczyć ;-).

Myślę że po tym małym wstępie możemy przejść do opisu różnych metod przechowywania tej struktury danych. Oto poszczególne z nich: